TECHNICKÉ KARTÁČE A TECHNOLOGIE VÝROBY KARTÁČŮ

 

Technologie výroby kartáčů se liší upevněním osazovacího materiálu (drát, silon, štětina, bavlna, spirála apod.) k základně kartáče.

Nejstarší, asi nejpevnější a také výrobně nejnáročnější je metoda uchycení zatahováním. Dost často se provádí ručně.

Již modernější metodou za pomocí stroje je metoda zatloukáním. Je to jeden z nejpoužívanějších způsobů uchycení osazovacího materiálu kartáče.

Na kartáče kruhového průměru se používá metoda točením, opět za pomoci stroje.

Pro těsnící a čistíci kartáče se používá metoda lištováním.


Kartáčové lišty, Hliníkové profily, flexibilní kartáče Točené kartáče na čištění otvorů Válcové kartáče Spirálové kartáče Kotoučové kartáče do úklidových strojů Kartáčové latě Ruční kartáče Atypické kartáče

V naší nabídce najdete širokou škálu kartáčových výrobků, ale i spoustu ostatních. Specializujeme se zejména na atypické kartáče, které dokážeme přizpůsobit vašim požadavkům. Podle výkresové dokumentace nebo jen podle vašeho náčrtu vám zhotovíme kartáč "na míru". Na těchto stránkách je přehled vyráběných typů kartáčů. Je rozdělen do jednotlivých sekcí, ve kterých jsou uvedeny základní data a parametry. I když se jedná o zakázkovou výrobu, zhotovíme i "kusovky". Některé Vaše kartáče můžeme i renovovat do původních jader.


Zatahované kartáče

 

Je to nejstarší technologie výroby kartáčů. Do předvrtaného otvoru se upevňuje štětička osazovacího materiálu pomocí drátěného vlákna proplétaného z druhé strany kartáče nebo se přímo zasunuje vlákno do předvrtaného otvoru. Používá zejména při výrobě a renovaci kartáčů tvořených kovovými jádry, při výrobě a renovaci kartáčů pro automobilové mycí linky, pro osazovací materiály, které nelze zpracovat technologií zatloukání, či v případě konkrétního požadavku zákazníka. Nejčastěji vyráběné výrobky jsou různé latě, disky a válečky.

 

Zatloukané kartáče

Zatloukaný kartáč

Technologii, kde je do předvrtaného otvoru skobičkou zarážena štětinka osazovacího materiálu. Jedná se zřejmě o v současné době nejefektivnější výrobu kartáčů, která nahrazuje technologii zatahovanou. Touto technologií je možno vyrábět či renovovat veškeré typy technických kartáčů ( lišty, desky, válce, disky, kartáče atypických tvarů, smetáky, smetáčky, košťata, rohože).

 

Točené kartáče

Točené kartáče

Při výrobě kartáčů touto technologií je osazovací materiál stáčen mezi dva dráty. Materiál je poté ořezáván buď do válcového tvaru na různé průměry, kdy vyrobené kartáče slouží zejména k čištění různých potrubí a válcových otvorů, nebo dle přání zákazníka i do jiných tvarů. Kartáče se dají různým způsobem tvarovat a liší se dle svého účelu také různým způsobem zakončení na obou stranách.

 

Lištované kartáče - těsnící lišty technické a spirálové válce

Kartáčová lišta

Technologie, kdy je osazovací materiál zalisován do kovové pásky. Tímto vznikne kartáčová lišta. Daná lišta lze stáčet do spirálových válců, kde osazovací materiál může být stočen buď vně či dovnitř daného válce. Technické lišty se používají nejčastěji jako těsnící lišty, spirálové válce nacházejí uplatnění při požadavku na maximální hustotu kartáče. Těsnící lišty je možno dodat s držáky typu h, F, Y.